HEMMA HOS FILIPPA FUXE

Filippa Fuxe har gjort sig känd för sitt innovativa sätt att skulptera den kvinnliga kroppen och omtolka femininitet. Efter studier vid Beckmans Designhögskola i Stockholm och Central Saint Martins i London har hon skapat custom looks för namn som supermodellen Erin Wasson och artisten Ice Spice, och hennes arbete har uppmärksammats i internationella magasin, bland annat på omslaget av amerikanska Vogue.

Ett kreativt universum på Östermalm

Lilly, Green, Ullmatta.

Sedan ett år tillbaka är Filippa Creative Director för nystartade svenska LEONÍ. Tillsammans med sin partner, den svenska kompositören Jacob Mühlrad, bor hon i en lägenhet på Östermalm i Stockholm – ett hem där kreativitet och hantverk löper som en röd tråd.

Berätta om ert hem, vad kände ni första visningen och hur har ni gjort det till ert?

Vi letade efter ett hem som kunde fylla alla våra behov. Både jag och Jacob delar att vårt jobb naturligt blir en del av vårt hem, vilket innebär att det måste kunna fylla olika funktioner. Vi behöver utrymme, och vi ville skapa rum för en ateljékänsla genom hela hemmet som kan fyllas av sömnad, skissande, draperande och musikskapande.

När vi hittade det här hemmet fanns det bara en enda bild i annonsen. Vi gick på visningen och kände oss hemma direkt. Trots att allt var slitet och i behov av renovering kändes det självklart att det var här vi skulle bo. Sedan dess har vi flyttat köket, målat, slipat golven, renoverat badrummet – och till och med skapat ett nytt badrum av en gammal garderob.


Det här har varit vårt första renoveringsprojekt – ett enormt arbete, men framför allt otroligt givande. Hemmet har verkligen blivit vårt eget, personligt på djupet och byggt med omtanke från grunden.

Hur skapar du ett hem som känns både personligt och inspirerande?

Mitt viktigaste är att mitt hem känns varmt, tryggt och en plats med mycket ambiance. Jag kombinerar mycket vintage med modernt, vi sourcar på auktionshus och antikviteter.

Vad betyder ”layering” för dig – i hemmet och i din personliga stil?

Layering handlar om att skapa djup. I kläder använder jag ofta lager för att låta ljus och skugga mötas, för att välja det jag vill framhäva och dölja. Hemma är det nog likadant - flera lager där man hittar olika möten mellan texturer, kvaliteter som tillsammans skapar resonans.

“Mitt viktigaste är att mitt hem känns varmt, tryggt och en
plats med mycket ambiance.”

Var hittar du inspiration när du inreder eller samlar föremål till ditt hem?

Gärna små antikbutiker när man är ute och reser - vi har mycket keramik från när vi har varit i Kyoto, och det finns så mycket vackert vintage att hitta runt om i Sverige. Textilier, handmålade skåp, vi har ju ett otroligt hantverksarv här.

Vilket föremål i ditt hem bär på den mest speciella historien?

Min vackraste vas är en sandfärgad i lera som jag köpte i Hälsingland. Den har vid något tillfälle gått sönder, och det naturliga hade kanske varit att slänga den men den tidigare ägaren har tagit tiden att limma ihop alla hundratals småbitar vilket gjort den ännu vackrare. Det är något med föremål där man kan se spår av tidigare liv och minnen den bär på.

Lilly, Rust, Ullmatta.

Hur tycker du att en matta kan förändra ett rum – och vad letar du efter när du väljer en?

En matta skapar ett hem i hemmet. Man har alla sina föremål - fåtöljer, golvlampor, tavlor, soffbord - men det är mattan som samlar dem, som en familj. Den blir som en canvas, det som bär allt annat och gör att rummet får en helhet.

Hur speglar din bakgrund som modedesigner dina val i inredningen – finns det likheter i hur du arbetar med färg, form och material i mode och i hemmet?

I mitt skapande inom mode försöker jag ofta ha ett hållbart tänk, jag har jobbat mycket med återvunnen cellulosa som vaddering istället för dun och använder mig mycket av de material jag redan har. Det är något jag även försöker applicera i hur vi arbetar med vårt hem. Vi har försökt minimera svinn av råmaterial så mycket som möjligt - det blev till exempel en del spillbitar över från den norska fauskemarmor vi hade till badrummet, så vi tog alla små oregelbundna bitar och lade ett golv av det i ett annat rum. Begränsningar öppnar ofta upp för kreativitet.